Wentylacja- o jakich sprawach pamiętać

Właściwego typu instalacja wentylacyjna jest absolutnie niezbędna w każdym budynku, z kolei tym bardziej w przestrzeniach mieszkalnego przeznaczenia gdzie zdrowe i świeże powietrze będzie nam absolutnie konieczne do przebiegającego we właściwy sposób odpoczynku. O czym należy koniecznie pamiętać jeśli chodzi o procesy wentylacyjne? Oczywiście trzeba pamiętać o czymś takim jak czyszczenie kanałów wentylacyjnych, ale też warto pamiętać również na samym początku o właściwym zaprojektowaniu całego systemu. Oto parę najważniejszych przykazań, o których nie można zapomnieć.

-Zaplanuj szczegółowo trasy kanałów wentylacyjnych
-Pamiętaj, żeby do każdego z pomieszczeń doprowadzić co najmniej jeden wentylacyjny przewód
-Zaprojektuj wywiewy z łazienek i kuchni i nawiew do przestrzeni dziennych
-Zapewnij bezproblemowe cyrkulowanie powietrza między poszczególnymi przestrzeniami

To absolutne i bezdyskusyjne minimum, co jeszcze? Na przykład gdy zdecydujemy się na wentylacyjną instalację z odzyskiem ciepła nie nie ma co stawiać na eklektyzm, a o prostu postawić na zdecydowanie się na urządzenia od jednego i tego samego producenta. Będzie to nam zapewniać sprawne oraz funkcjonalne działanie w systemie.
Wentylacyjny system, a kominek w domu
Dodatkowo gigantyczne znaczenie ma prawidłowy montaż wentylacji w sytuacji kiedy w domu ma swoje miejsce znaleźć kominek. W przypadku kominka, który posiada zamkniętą komorę spalania wentylację należy rozplanować z pewnym nadciśnieniem w domu. Z kolei będzie się to brało z faktu, że w przypadku ewentualnej nieszczelności spaliny tak czy inaczej i tak będą wypchnięte z przestrzeni domowej. Generalnie kominka nie powinno się łączyć z systemem wentylacji. System ogrzewania kominkowego pracuje zupełnie inaczej aniżeli system wentylacji z rekuperatorem.
pozostaje jeszcze pytanie: Jaką konkretnie instalację należy wybrać dla domu?

Jeśli pod uwagę będziemy brali wyłącznie aspekt cenowy to bezsprzecznie w konkurencji tej zwycięży grawitacyjna wentylacja. Chociaż niestety jednak spełnia ona swoją najbardziej istotną rolę nie jest wcale tak skuteczna jak wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. W tym drugim przypadku bowiem to my będziemy ostatecznie decydować odnośnie tempa oraz ilości powietrza, które zostanie wymienione. Jego jakość też jest lepsza. Dlatego w przypadku wyboru wentylacji nie warto kierować się jedynie cenowym kryterium. Tutaj naprawdę liczy się to co chcemy osiągnąć z naszym klimatem w domu. Odetchnij pełną piersią.